2021 Dekorasyon Trendleri

yazar Beyaz Kedili Ev

Hepimizin yaşadığı zorlu bir yıldan sonra, 2021 dekorasyon trendleri konfora odaklanan bir yapıda karşımıza çıktı. 2021 yılında popüler olacak dekorasyon trendlerinin ortak noktası tamamen rahat, işlevsel ve en önemlisi sizin yansımanız olan bir ev yaratmakla ilgili. Ancak kendinizi minimalist bir estetiğin temiz çizgilerinde de rahat hissedebilirsiniz (Japandi stili), büyük annenizin evini hatırlatan püsküllü kadife bir koltukta da… (Grandmillennial stili)

2020 boyunca pek çok insan içeride daha fazla zaman geçirdiğinden, 2021 yılında yalnızca daha fazla konfor öne çıkmayacak. Aynı zamanda yeni yaşam tarzlarının taleplerini karşılamak için ev içindeki alanlarımızı yeniden düşünmek zorunda kalacağız. İşlevsel bir home-ofis oluşturmak, online toplantılar veya uzaktan eğitim  nedeniyle arka plan yaratmak ve daha fazla kiler/depolama ihtiyacını karşılamak için konfor kadar işlevselliği de ön planda tutmamız gerekiyor.

Bu görüşler ışığında 2021 yılında popüler olacak dekorasyon trendlerini aşağıda sizin için özetliyoruz.

Eğlence ve Ağırlama Alanlarına Öncelik

2021 Dekorasyon Trendleri Eğlence ve Ağırlama Alanlarına Öncelik

A-List tasarımcısı Brad Ford, “İçeride kalmak yeni çıkmaktır” diyor. Yani daha büyük televizyonlar, daha iyi ses sistemleri ve daha rahat salon koltukları; yeni çıkan filmlerin veya online konserlerin keyfini çıkarmak için bir öncelik haline gelecek. 

Nadir de olsa ağırladığımız misafirlerimiz için de güzel tasarlanmış mutfaklara, masa ve sandalyelere, tabak ve servis gereçleri gibi unsurlara daha fazla önem vermeye başlayacağız. Restoran, kafe veya tiyatroda özlediğimiz atmosferi evlerimizde yaratmak için çabalamaya devam edeceğimiz öngörülüyor.

Nostaljiye Atıf – Grandmillenial Stili

2021 dekorasyon trendleri Grandmillenial Stili

Biz daha rahat ve güvende hisettiğimiz günlerin özlemiyle nostalji yaparken; Viktorya dönemi, Art Deco ve Grandmillenial stili dahil olmak üzere geçmişin tasarım stilleri de evlerimize dönüş yapıyor. 

Popüler olması beklenen Grandmillenial dekorasyon tarzı; Y kuşağının nostaljik bir stil anlayışıyla “büyükanne evi”nin rahatlığından ve kucaklayıcılığından esinleniyor: kadife kanepeler, iğne oyaları, çiçekli perdeler, eski mobilyalar… Ancak bu tarz modern olanı tamamen terk etmenizi gerektirmiyor. Modern ve nostaljik unsurlar birbirine entegre ediliyor. Grandmillennial’ın odak noktası rahat, dinlendirici ve güven veren bir evdir. 

2021 Dekorasyon Trendleri: Japandi Stili

2021 Dekorasyon Trendleri: Japandi Stili

Japon tasarımı ile İskandinav minimalizminin bir birleşimi olan Japandi stili, şık çizgiler ve nötr renk paletleriyle ilgilidir. Mükemmelliği kusurlu bulan Japon “wabi sabi” felsefesi ile İskandinav minimalizminin bir araya gelmesi; işçiliğin, geleneksel dekorun, ham ve doğal malzemelerin basit güzelliğine vurgu yapmış oluyor.

Toprak Tonları

Toprak tonları ev dekorasyonu

Bej, kahverengi, yanmış kereste ve terracotta (pişmiş toprak) gibi toprak tonlarının 2021 yılında da popülerlik çizgisini sürdüreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sıcak nötrler ve zengin toprak tonları aynı zamanda, popüleritesini koruyan “hygge” özelliklerini bünyesinde barındıran en iyi renk tonlarıdır. Zeytin yeşili ve yanık turuncu gibi koyu, nötr benzeri renklerin popülerliğininin de süreceği tahmin ediliyor. 

Sakinleştirici Mavi Tonları

mavi tonları 2021 dekorasyon trendleri

Renk spektrumunun diğer ucunda, sakinleştirici bir etkiye sahip olan yumuşak mavi tonları da 2021 yılında popüler olacak dekorasyon trendleri arasında. Yumuşak pudralı maviler gökyüzünü ve suyu hatırlattığı için, evlerin içinde her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan rahatlatıcı bir atmosferin oluşmasına yardımcı olacak. Aynı zamanda deniz teması; kum rengi ve toprak tonları ile de bağlantılı ve uyumludur. Mavilerin tonları zamansızdır. Zihnimizi rahatlatmak, kendimizi merkezlemek için mükemmel bir renktir. 2020’nin ardından, yaşadığımız mekânlarda tam da ihtiyacımız olan bir renk…

Çok Amaçlı Mekânlar – Paravan ve Bölücüler

paravan ve bölücü (seperatör)

Evlerimiz artık birden fazla işleve (evden çalışma & home-office, spor salonu, toplantı alanı, eğitim alanı) hizmet ettiğinden, mahremiyet ve ayrı alanlara duyulan ihtiyaç da arttı. Bu yıl, evlerimizi yeniden tasarlayacağız. Çok işlevli alanlarımıza, dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olan parçaları dahil etmenin yollarını bulmaya çalışacağız. Dolayısıyla özellikle açık planlı evlerde paravanlar, seperatörler ve bölücü duvarları sıkça görmeye başlayabiliriz.

İç Mekân Bitkileri

iç mekân bitkileri 2021 ev dekorasyonu

İç mekân bitkileri, 2021 yılında popüler olacak dekorasyon trendleri içinde geçen yıl olduğu gibi yükselmeye devam edecek. İç mekân bitkileri havayı ferahlatarak, mekâna doğanın berraklığını ve sakinliğini getirir. Aynı zamanda bir rafta veya masa üstünde heykel gibi davranarak estetik bütünlük sağlar. İç mekân bitkilerinden oluşan bir koleksiyona sahip olmak her şekilde size kazanç sağlar: Estetik, işlevsel ve zihinsel…

Dayanıklı ve Desenli Kumaşlar

desenli kumaş 2021

Dayanıklı ve defalarca yıkanabilen kumaşlar, evde daha fazla zaman harcadığımız için daha önemli olacaktır. Bunun yanı sıra, rahatlığa ve mutlu zamanlarımıza vurgu yaptığından, geçen yüzyıldan kalma ekose ve baskılı kumaşların da popüler olabileceği tahmin ediliyor. 

Covid-19 birçok ev sahibi için temizliği ön planda tuttuğundan tasarımcılar, temizlemesi kolay malzemelerin popülerliğinin artacağını öngörüyor. Özellikle döşemelik, kilim ve diğer yumuşak yüzeylerde, lekelere direnecek ve günlük aşınmaya iyi dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmış performans kumaşları büyük olasılıkla popülerlik kazanacaktır.

Doğal Malzemeler

2021 ev dekorasyonu  doğal malzemeler

Geçtiğimiz yıl, rattan mobilyalara ve hasır dokumaya ilginin yeniden arttığını gördük. Bu trend 2021’de de devam ediyor. Ahşap malzemelerde koyu tonlardan vazgeçip açık ve doğal tonlara yönelim de devam ediyor. Jüt, deri, seramik, kil gibi malzemeleri de özellikle ev aksesuarlarında görmeye devam edeceğiz. Canlı bitkiler kadar kurutulmuş bitki ve otlar da ön plana çıkacak.

Bunun yanı sıra, çocuk dostu malzemelerin, özellikle bazı çocuklar uzaktan öğrenme devam ederken, yaşam alanlarında daha sık kullanılacağı öngörülüyor.

Bunları Da Yapabilirsiniz!

2 yorumlar

Kağıttan Palmiye Yaprakları | Beyaz Kedili Ev 13.01.2021 - 19:32

[…] 2021 yılının dekorasyon trendleri arasında doğal malzemeler, toprak tonları ve bitkiler yine ön planda! Biz de sizler için bu trendlere uyan bir aksesuar yapmak istedik ve kağıttan palmiye yaprakları yaptık! […]

Yanıt
Kilden Dekoratif Kase Yapımı | Beyaz Kedili Ev 17.01.2021 - 22:31

[…] yap” projelerimizde 2021 yılında popüler olacak dekorasyon trendlerinden ilham almaya devam ediyoruz! Ana malzeme olarak sadece hava ile kuruyan seramik hamuru ve doğal […]

Yanıt

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir