Balkon Dekorasyonu: Maksimum Keyif!

yazar Beyaz Kedili Ev

Son zamanlarda pandemi nedeniyle çoğumuz zamanımızı evde geçiriyoruz. Güzel havalarda en çok keyif aldığımız alanlardan biri de balkonlar! Bu yazımızda balkon keyfini maksimum seviyeye çıkarmak için yapabileceğiniz balkon dekorasyonu önerilerine yer veriyoruz. Kış aylarında balkon kullanımı için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşil Balkon

Balkonlarda bitki yetiştirmek oldukça popüler hale geldi. Balkonunuz ne kadar küçük olursa olsun her zaman uygun bir bitki vardır. Bunun yanı sıra evde geçirdiğiniz zamana göre de hangi bitkiyi seçeceğinize karar verebilirsiniz. Genelde evden çalışıyorsanız, bitkilerinizi tohumdan yetiştirebilir ve balkonunuzu saksılarla süsleyebilirsiniz. Son olarak, bitkiler için bütçeniz, ürünleri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli noktadır. Boy, çap, herdem yeşil veya çiçekli… Ne kadar çeşit kullanırsanız, balkonunuz o kadar bahçe havasına bürünecektir. Saksı bitkilerinin dışında balkon zeminini yapay çimlerle kaplamak da bahçe etkisinde büyük rol oynayacaktır.

Balkon Hamakları

Hamak için aslında çok fazla alana ihtiyacınız yok. Çünkü hem geniş balkonlarda hem de küçük balkonlarda kullanabileceğiniz hamaklar bulunmaktadır. Yalnız yaşıyorsanız tekli hamaklar işinize yarayacaktır. Geniş bir balkonunuz varsa veya ailenizle yaşıyorsanız daha büyük olanları tercih edebilirsiniz. Balkonunuzun daha hoş görünmesi için aksesuar olarak balkon dekorasyonu ile uyumlu yastık ve battaniyeleri kullanabilirsiniz. Bu da sizi daha rahat ettirecektir.

Balkon Jakuzi Fikirleri

Balkonlar, evlerin pek çok farklı amaç için kullanılabilen alanlarıdır. Yeşil balkon fikri veya hamak monte etmek ilginizi çekmiyorsa alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin balkonunuza açık hava jakuzisi yerleştirebilirsiniz. Balkonunuzun manzarası uygunsa bu fikir kış mevsimi için bile çok uygun olacaktır. Ancak balkonda bir açık hava jakuzisi fikri diğer fikirlerden daha maliyetlidir. Burada en önemli konulardan biri de mahremiyet. Dolayısıyla bu fikir kapalı balkonlar ya da yazlık ev balkonları için daha uygun görünebilir.

Keyif Köşesi

Dış mekan jakuzi fikri size sıra dışı geliyorsa, balkonunuza dekoratif salıncaklar takabilirsiniz. Bu fikir balkonunuza huzurlu ve rahat bir ortam kazandıracaktır. Kalabalık bir aileyseniz veya misafir ağırlamayı seviyorsanız, artık salıncakların kanepe büyüklüğünde olanlarını da piyasada bulmak oldukça kolay. Salıncaklar dışında içine gömülebileceğiniz, rahat mobilyalarla da balkonunuzda keyif köşesi yaratabilirsiniz.

Mini-Bar & “Coffee Station”

Balkon dekorasyonu hakkında kabaca bir açıklama yaptık. Artık balkonunuzu yeyip içebileceğiniz bir mekana dönüştürmekten bahsedebiliriz. Geniş balkonlar bu amaç için daha uygundur. Seçeceğiniz mobilyaların ölçülerine karar verirken balkonunuzun ölçülerini alarak işe başlayabilirsiniz. Amacınıza yönelik olarak mini bir buzdolabı, çay-kahve makineleri ve bolca rafa ihtiyacınız olacaktır. Balkon dekorasyonunuza uygun bir tema belirleyerek çeşitli sepetler, kavanozlar ve diğer mutfak-bar aksesuarlarını bir araya getirebilirsiniz.

Balkonda Mangal

Mevsim ne olursa olsun, keyifli balkon dekorasyonu fikirlerinin biri de mangal olacaktır. Mangal yapmak için evden çıkmanıza gerek yok. Şehrinizin ve dairenizin düzenlemelerinin barbeküye izin vermesi gerekebilir. Kısıtlı değilseniz, ne tür bir barbekü kullanacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Bazı türler gazlı, odun kömürü, elektrikli ve pelet ızgaradır. Komşularınızın şikayet etmemesi için az duman salınımı türleri tercih edebilirsiniz.

Bunları Da Yapabilirsiniz!

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir