Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

yazar Beyaz Kedili Ev

Bebeğiniz, kendi odasının neye benzediğini önemsemeyebilir. Bu da demek oluyor ki bebek odası dekorasyonu; çocuğunuzun büyüyüp her şey hakkında fikrini ve tercihlerini belli etmeden önceki son şansınız! Şaka bir yana, bebek odası aslında bebeğinizin ilk evi. Onları dünyaya davet eden bu alan; merakla dolu, davetkar, sakinleştirici ve eğlenceli bir atmosfere sahip olmalıdır. Elbette sizin için de işlevsel ve rahat olmalıdır. Bu nedenle, dekorasyon sürecinizi kolaylaştırmak ve yönlendirmek için aşağıdaki bebek odası dekorasyon fikirlerine ve ipuçlarına bir göz atın 🙂

Cinsiyetten Bağımsız Bir Dekorasyon Oluşturun

Cinsiyeti ne olursa olsun, sonuçta amaç aynıdır: Yeni doğmuş bebeğinizin hayal etmesi, dinlenmesi, büyümesi ve oynaması için rahat, sakinleştirici ve eğlenceli bir alan yaratmak. Öyleyse neden dekorasyon sürecine pembe ve mavinin sınırlayıcı, cinsiyetlendirilmiş çerçevesi içinde yaklaşalım? Cinsiyet ayrımı gözetmeyen dekorasyonun tek kuralı, kural olmamasıdır! Her şey kendini ifade etmekle ilgili! Cinsiyetten bağımsız bebek odaları hem ilgi alanlarını keşfetmeleri için açık, akışkan bir ortam yaratmış olur hem de sonradan doğacak çocuklarınız veya yeğenleriniz için eşyaların tekrar rahatça kullanılabilmesine olanak tanır. 

Eğlenceli Bir Mobilya Bulun

Bebek odası için daha ziyade işlevsel eşyalar alıp dekorasyon kısmını çocukluk zamanlarına bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak bu oda bebeğinizin en çok zaman geçireceği yer olduğundan hiç değilse bir tane eğlenceli mobilya seçebilirsiniz. Hatta odanın geri kalanının sade olması bu tek mobilyayı daha da eşsiz kılacaktır.

İlginç Bir Beşik Seçin

Bebek odası dekorasyonunu minimumda tutmak istiyorsanız beşiğin dikkat çekmesine izin verin! Eğer bütçenize uygun ve sıradan olmayan bir beşik bulamıyorsanız, kendiniz de boyayarak farklılık yaratabilirsiniz.

Kişiselleştirin

Bebek odalarını kişiselleştirmenin en kolay yolu, bebeğinizin adını veya baş harflerini süslemelerde kullanmaktır. Ancak sizin yaptığınız bir duvar resmi, beşiğinin korkuluklarını boyamanız, kendi işlediğiniz dekoratif yastık veya battaniye gibi herhangi bir obje de odayı kişiselleştirmeniz konusunda etkili olacaktır.

Bebeğinizin Gözünden Bakın – Tavanlara Önem Verin

Odada bir duvarı vurgulamak yerine bu eforu tavan için harcayabilirsiniz. Duvar kağıdını tavanda kullanabilir, farklı renklere boyayabilirsiniz. Ayrıca eğlenceli bir aydınlatma seçmek de oldukça fark yaratacaktır.

Depolama Alanlarını İyi Planlayın

İyi organize edilmiş bir bebek odası dekorasyonu, hem bebek hem de ebeveynler için rahatlatıcı bir ortam sağlayacaktır. Açık dolaplarda, etiketli kaplar veya sepetler ile dağınıklığı minimumda tutabilirsiniz. Böylece acil durumlarda kapak açmak ve aradığınızı bulmak için zaman kaybetmeniz gerekmez. Yere koyacağınız dekoratif sepetler de ileriye yönelik depolama kurtarıcılarınızdan olacaktır.

Eski Şifonyerleriniz Değerlendirin

Bebeğinizin ilk ihtiyaçları için aslında size lazım olan temel mobilyalar bir beşik ve üzerinde alt değiştirebileceğiniz kısa bir dolap. Eğer bebek odanız küçükse veya geçici bir çözüm arıyorsanız, eski bir şifonyeri dönüştürerek bebek odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Dolabı istediğiniz renklerde boyayın ve kulplarını değiştirin, işte bu kadar basit!

Renk ve Stilde Cesur Olun

Bebek odaları, bebeğiniz için olduğu kadar sizin için de bir eğlence alanı. Tüm evi aynı tarzda ve özenle dekore etmek zor olabilir. Oysa bebek ve çocuk odaları bağımsız ve küçük mekanlar olduğundan istediğiniz tasarım sitilini rahatça odanın tamamında uygulayabilirsiniz. Örneğin; salonunuz için hep yapmak istediğiniz ancak çekindiğiniz renkler, desenler veya farklı bir stil varsa, bebek odanızda bunu uygulamaktan kaçınmayın.

Doğa Temalı Bebek Odası Dekorasyonu

Deniz Temalı Bebek Odası Dekorasyonu

Safari Temalı Bebek Odası Dekorasyonu

Renkli Bebek Odası Dekorasyonu

Bohem Bebek Odası Dekorasyonu

Siyah Beyaz Bebek Odası Dekorayonu

Bunları Da Yapabilirsiniz!

Fikrinizi Paylaşın.

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir 2021 Dekorasyon Trendleri
Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir