Duvar Dekorasyonu Fikirleri

yazar Beyaz Kedili Ev

Bazen boş bir duvar, özellikle oda cesur mobilyalar ve çok sayıda nesne ile dolu olduğunda ferahlatıcı bir his verebilir. Ancak çoğu zaman boş bir duvar ihmal edilmiş ve sıkıcı görünür. Üstelik hiç kimse gün boyu boş bir duvara bakmak istemez. Bu yüzden duvar dekorasyonu, evinizin dekorasyonunu tamamlayan çok önemli bir adımdır. 

Galeri duvarlardan kaplama malzemelerine ve “kendin yap” projelerine kadar, yaratıcılığınızı öne çıkaracak birçok duvar dekorasyonu fikrimiz var. Evde hangi duvar dekorasyonu fikirlerini yeniden yaratabileceğinizi keşfetmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Belirli Bir Konsept Oluşturun

Duvar dekorasyonu yapmanın en kolay yöntemlerinden biri, belirlediğiniz bir fikre sadık kalmaktır. Bitkiler ile alakalı resimleri asmak, hayvan figürlü duvar dekorlarını bir arada asmak, tarihi resim ve fotoğrafları kullanmak gibi bakıldığı an anlaşılan ve odanızın dekorasyonunu tamamlayan bir konsepte sadık kalabilirsiniz.

Kumaş Asmayı Veya Kaplamayı Deneyin

Kullanmadığınız eski bir kiliminiz veya örtünüz varsa, onu duvara asarak yeniden kullanabilirsiniz. Duvarınızın tamamını kumaşla kaplatmak da fark yaratacak yöntemlerden biridir. Bu yöntemle kumaş kaplamanızın içine ses izolasyonu sağlayan malzemeler de ekleterek fonksiyon da kazandırabilirsiniz. Dilerseniz çıtalarla oluşturduğunuz panoların içine veya çerçevelere kumaşlar koyarak farklı bir görünüm yaratabilirsiniz.

Koleksiyonunuzu Sergileyin

Farklı yerlerden alınmış şapkaları, aynaları, maskları veya seramik tabakları duvarınızda bir arada kullanmanız duvar dekorasyonunun etkisini attıracaktır. Hatta biriktirdiğiniz peçeteleri veya şehir haritalarını çerçeveler içinde duvarınızda sergileyebilirsiniz. Böyle bir koleksiyonunuz yoksa da sevdiğiniz bir obje belirleyip hemen biriktirmeye başlayabilirsiniz 🙂

Dokulu Bir Malzeme Kullanın

Duvarınızın tamamını ya da yarıya kadar olan kısmını ahşap panellerle ya da tuğla/taş dokulu dekoratif panellerle kaplayabilirsiniz. Bu yöntemler sizin için maliyetli geliyorsa, dekoratif boyaları da kullanabilirsiniz. Bu boyalar, beton efekti gibi farklı doku ve renklerde duvarlarınızı boyamanıza imkan sağlar.

İddialı Bir Duvar Kağıdı Seçin

Evinize yeni bir boyanın yakalayamayacağı şekilde hayat vermek istiyorsanız, duvar kağıdı iyi bir tasarım yatırımı olabilir. Birçok kişi aynı baskıda dört duvarı da kaplarken, siz alışılmadık yerlerde vurgulu ve iddialı desenleri tercih edebilirsiniz Duvarınıza çekici ve yeni bir görünüm kazandırabilecek duvar kağıtlarıyla konfor alanınızın dışına çıkmaya hazır olun.

Alçı Veya Ahşap Çıtalarla Panolar Yaratın

Yapı marketlerde bulabileceğiniz alçı veya ahşap çıtalarla duvar panoları yaratarak evinize biraz daha klasik bir hava katabilirsiniz. Bu çıtaların içine sanat eserleri veya başka objeler asabilir ya da boş bırakabilirsiniz. Bir diğer yöntem de duvarın yarısını bu malzemelerle kaplamaktır.

Aplikler ve Sarkıtlar Kullanın

Odanızın ışığı yeterli olsa dahi, duvara asacağınız aplikler her zaman dekorasyonunuzun daha özenli görünmesini sağlayacaktır. Özellikle yatak başlarında abajur yerine tavan sarkıtlarını kullanmanız ise o duvara vurgu yapacak ve görsel olarak yeterli doluluğu sağlayacaktır.

Eklektik Olun

Tamamen başka objeleri bir arada, asimetrik olarak asabilirsiniz. Ya da belirlediğiniz konseptteki duvar posterlerini farklı tarzdaki çerçevelere yerleştirerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde farklı tarzları bir arada kullanmaktan çekinmeyin.

Ayna Kullanın

Bir odada birden fazla boş duvar varsa, ışığı yansıtacak olan duvara ayna asmanız önemlidir. Hatta doğal ışıktan yeterli faydalanamıyorsanız, tüm duvarı ayna kaplayabilir ya da devasa aynalar kullanabilirsiniz. Bu odanızı hem daha aydınlık hem de daha büyük gösterecektir.

Mimariden Faydalanın

Eğer duvarınız düz değilse; girinti çıkıntıları, nişleri varsa bunu avantaja çevirin. Nişlere raflar ekleyerek küçük bir kitaplık oluşturabilirsiniz. Eğer bu düzensizlikleri fonksiyonel bir şeye dönüştüremiyorsanız, renk ve desenlerle daha fazla vurgulayarak fark yaratmayı deneyebilirsiniz.

Oranları Ayarlayın

Duvar dekorasyonu için kullanacağınız objeleri belirledikten sonra, bunları ne şekilde asacağınıza önceden karar vermeniz önemli. Simetrik bir düzen de seçseniz, asimetrik bir düzen de isteseniz nesnelerin büyüklüklerine dikkat etmeniz önemli. Genel kabul olarak simetrik düzende aynı büyüklükteki nesneler de simetrik olmalıdır. Asimetrik bir düzende ise aynı büyüklükteki nesneleri yan yana kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kendin Yap Projelerinden Fikir Alın

Farklı nesneleri ya da resimleri asmak yerine kendiniz bir duvar dekoru yapmayı deneyin. Makrome duvar süsleri, seramik süsler, hasır/rattan tabaklar aklımıza ilk gelenler… Bu fikirlerden mutlaka yapabileceğiniz birini bulabilir ve duvar dekorasyonu konusunda bir adım öne geçebilirsiniz!

Bunları Da Yapabilirsiniz!

1 yorum

Bohem Duvar Dekoru | Beyaz Kedili Ev 26.02.2021 - 19:11

[…] önceki yazımızda duvar dekorasyonu fikirlerinden bahsetmiştik. Duvar dekorasyonu, evinizin dekorasyonunu tamamlayan çok önemli bir […]

Yanıt

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir