Evde Çalışma Alanı Yaratmanın 10 Basit Yolu

yazar Beyaz Kedili Ev
Evde Etkili Bir Çalışma Ortamı Nasıl Yaratılır? Nasıl

Bazı günler işe başlamak için ihtiyacınız olan motivasyonu bulmanız zor olabilir. Özellikle evde çalışma alanı olarak kullandığınız yer, aynı zamanda yatak odanız, mutfağınız, yemek odanız veya oturma odanız olduğunda… (ya da bir stüdyo dairede yaşıyorsanız hepsi!) 

Son zamanlarda çoğumuz evde çalışma alanı kurmaya çalışıyoruz; ancak nadiren çalışma odasına dönüştürülebilecek özel bir odamız olur. Bu nedenle akıllı alan kullanımı çok önemlidir. İnce düşünülen bir planlama ve biraz da yaratıcılıkla, evdeki hemen hemen her köşe kullanışlı bir çalışma alanına dönüştürülebilir.

Özellikle bunun için ayıracak bir odanız varsa elektrik ve data altyapısını önceden elden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Hiçbirimiz mükemmel bir evde çalışma ortamı yarattıktan sonra priz ya da internet sorununun bu sihri bozmasını istemeyiz.

Evinizin büyüklüğünden bağımsız olarak yaratabileceğiniz fonksiyonel ve ilham verici çalışma alanları için başlıca tavsiyelerimizi sizler için sıralıyoruz.

1. Kuytu Bir Alanı Dönüştürün

Eğer evinizde kullanılmayan ya da nadiren kullanılan kiler, çatı katı, merdiven altı, kapalı balkon gibi yerler varsa; bunu avantaja çevirebilirsiniz. Böyle yerler özellikle kalabalık nüfuslu bir evde yaşıyorsanız size gerekli mahremiyeti de sağlayabilir. 

2. Evdeki Girintileri Değerlendirin

Evde çalışma alanı yaratmanın ve bunu özelleştirmenin en kolay yolu, neredeyse her evde bulunan nişlerden birini kullanmaktır. İki kolon arasında kalan bu yerleri, zaten genelde odanın genel düzenini bozan ve ne şekilde değerlendireceğimizi bilemediğimiz yerler olarak görmezden geliriz. Bu nişleri özellikle odanın renginden farklı bir renge boyayarak, buraya tam sığacak masa ve raflarla düzenleyerek özel ve kişisel bir yer haline getirmek oldukça kolaydır.

3. Doğal Işıktan Faydalanın

Evde çalışma ortamı olarak belirlediğiniz yerin bir üretkenlik merkezine dönüşmesini istediğinizde doğal ışıktan bolca yararlanmayı öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle masanızı bir pencerenin yanına veya bol miktarda doğal ışık alan bir odaya yerleştirmeye çalışın. Aydınlık bir alan bulmak mümkün değilse, doğal bir ışık terapisi lambasına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

4. Dikey Düşünün

Zemin anlamında fazla yeriniz yoksa; ancak duvarlarınız müsaitse, depolama için dikey alana sahip bir masa seçin. Şık, minimalist tasarıma sahip bir masa bulmaya çalışın, böylece dikey olmasına rağmen odanızda çok fazla görsel alan kaplamaz ve size dolu bir hacim hissettirmez.

5. Kapaklı Dolaplar Kullanın

Ayrı bir çalışma odanız yoksa ve işiniz gereği bir bilgisayardan fazlasına ihtiyacınız varsa; bu belgeleri açık bir rafa koymaktansa kapaklı bir dolapta muhafaza etmeniz dağınıklığı önleyecektir. Tam tersi şekilde sadece bir laptop ile işinizi yönetebiliyorsanız, evde çalışma alanınızı bir dolabın içinde de kurgulayabilirsiniz.

6. Duvar Kağıdı Kullanın

Çalışma masanızın arkasına desen eklemekten korkmayın! Çünkü ilginç bir duvar kağıdı veya duvar resmi, dağınık bir masanın dikkatini akıllıca dağıtacak ve alan algısıyla oynayabilecektir. Duvar kağıdı size göre değilse, çalışma alanınıza ilginç bir arka plan oluşturmak için duvara monte panolar, renkli posterler ve farklı çerçeveler de kullanabilirsiniz.

7. Doğayı Kucaklayın

Bitkiler yalnızca havayı temizlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yorgunluğu ve stresi azaltmaya da yardımcı olur. Bu da işinize daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilir. Doğal ışığınız yoksa vazoda canlı yada kuru bitkiler bulundurabilir; yaprak desenli posterler, perdeler kullanabilirsiniz.

8. Bir Stil Belirleyin

Size hitap eden bir tasarım stili bulun ve bunu çalışma ortamınıza uygulayın. Bohem, minimal ya da klasik… Hangi stil sizi motive ediyorsa ve ilham veriyorsa; çalışma alanınızdaki eşyaları satın almadan önce bunu iyi planlayın. Eşyalarınız belliyse bile birkaç aksesuarla ve renklerle kendinizi özel hissedeceğiniz bir alan yaratmaya çalışın. Çalışma ortamları doğası gereği dağınık görünmeye elverişlidir. Seçtiğiniz stile bağlı kalmanız, bu karmaşık görüntüyü de azaltacaktır.

9. Çok Amaçlı Bir Alan Yaratın

Çalışmanıza yönelik ayrı bir oda ya da özel bir köşe bulamadıysanız, evin her zaman bir parçası olabilecek çok amaçlı bir masa tasarlayın. Normal çalışma masalarından daha büyük veya küçük olabilir, çalışma masasından ziyade bir yemek masası veya dresuar havasında olabilir. Burada önemli olan, sizin çalışmadığınız zamanlarda bu alanın bir çalışma alanı gibi görünmemesi ve odanın bir parçası olması. Salondaysanız yemek masasını, yatak odasındaysanız makyaj masasını bu amaca yönelik bir mobilya ile değiştirerek gizli çalışma alanınızı yaratabilirsiniz.

10. İçecek ve Atıştırmalıklar İçin Yer Ayırmaya Çalışın

Yeterince alanınız varsa hiç değilse çay-kahve makinesi gibi sık kullandığınız aletler için yer açmaya çalışın. Temel ihtiyaçlarınızı yakınınızda bulundurmanız o alanın çalışma alanı olduğunu size daha güçlü hissettirecektir. Ayrıca sık sık bir şeyler içmek için evin başka odalarına, mutfağa gitmeniz odaklanmanızı bölecektir.

Bunları Da Yapabilirsiniz!

1 yorum

2021 Dekorasyon Trendleri | Beyaz Kedili Ev 08.01.2021 - 11:20

[…] artık birden fazla işleve (evden çalışma & home-office, spor salonu, toplantı alanı, eğitim alanı) hizmet ettiğinden, mahremiyet ve ayrı alanlara […]

Yanıt

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir