Kış Aylarında Balkon Kullanmanın 10 Etkili Yolu

yazar Beyaz Kedili Ev

Yazın en güzel yanlarından biri, bunaltıcı akşamlarda balkonunuzda şehrin ışıklarını hayranlıkla seyrederken açık havada yemeklerin tadını çıkarmaktır. Ancak, sırf yaz sona erdi diye içeriye çekilmek zorunda değilsiniz. 

Balkonunuzu kışa hazırlamak söz konusu olduğunda, ısıtıcınızı yanıcı maddelerden uzak tutmak ve alanı zevkinize göre düzenlemek gibi kararlar arasında doğru dengeyi kurmanız gerekir. Bazen küçük çözümlerle bazen de önceden planlanması gereken teknik birkaç değişimle kış aylarında balkonda vakit geçirmekten de oldukça keyif alabilirsiniz. 

Hava koşullarına rağmen kış aylarında balkon kullanmanın on etkili yolunu sizler için derledik.

1. Balkonunuzu Korunaklı Hale Getirin

Balkonunuzu korunaklı hale getirmek, eşyaları ve sizi de korunaklı hale getirerek sıcak tutmaya yardımcı olur. Dış mekan perdeleri, panjurlar, tenteler, her daim yeşil bitkiler veya balkon çitlerinin kurulumu hızlıdır, pratiktir ve uygun maliyetlidir. Bu materyaller sizi soğuk ve rüzgardan korur; ancak yağmur veya kara dayanamayabilirler. 

Katlanır veya sürgülü cam doğramalar ise size tam bir koruma sağlar. Doğru bir mimari planlamayla balkonunuzu kışın aydınlık bir kış bahçesine, yazın ise tamamen açık bir balkona dönüştürmeniz mümkün.

2. Dış Mekan Isıtıcısı Edinin

Dış mekan şömineleri, soğuk havada dışarıda vakit geçirmek istediğinizde sıcaklık için harika bir seçenektir. Balkon için daha küçük ve portatif bir model seçmelisiniz. Çünkü yangın tehlikesi oluşturmamak için etraflarında biraz alan bırakmanız gerekir.

Balkonunuzda bunun için uygun yeriniz yoksa duvar veya tavan tipi elektrikli ısıtıcıları da kullanabilirsiniz. Bu ısıtıcıyı da yine diğer eşyalara zarar vermeyecek şekilde konumlandırmanız önemli. Ayrıca zorlu hava şartlarında mümkünse içeri almanızda veya sararak korumanızda fayda var.

3. Işıklar, Fenerler ve Mumlar Kullanın

Yaz aylarının bitmeyen günleri, aydınlatma hakkında düşünmek zorunda kalmadan balkonda iyi vakit geçirebileceğiniz anlamına gelir. Ancak kış aylarında balkon aydınlatması, dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri haline gelir. Yumuşak ışık her zaman rahat bir atmosfer yaratır. Bu nedenle sert tepe ışıkları yerine ipli ledler, fenerler, gerçek veya pilli mumlarla balkonunuzu dekore etmenin zevkli yollarını da düşünebilirsiniz.

4. Halı ve Kilimler Kullanın

Halı ve kilimler sadece iç mekan için değil, soğuk balkon zeminleri için de mükemmel bir çözümdür. Kullanmadığınız, balkonunuza sığan eski halı ve kilimleri bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu malzemeleri zeminde kullanabileceğiniz gibi duvara asarak sıcak ve bohem bir ortam yaratmanız da mümkün. Kullanmadığınız zamanlarda kuru kalmaları için muşamba veya su geçirmez bir malzemeyle örtmelisiniz.

5. Rahat Mobilyalar Seçin

Metal sandalyeler yaz ayları için iyi bir seçim olabilir, ancak sıcaklıklar düşmeye başladığında içine gömülmek isteyeceğiniz mobilyalara ihtiyaç duyarsınız. Yaz ve kış aylarında balkon mobilyalarını değiştirmek istemiyorsanız, kış ayları için hiç değilse bir tane minderli ve rahat mobilya ekleyebilirsiniz.

6. Bol Bol Minder ve Yastık Kullanın

Küçük bir balkonunuz varsa ve kış ayları için fazladan bir mobilya alamıyorsanız minder ve yastıkları kullanın. Eski yataklarınızı ve minderlerinizi sererek balkonunuzu evin en rahat noktası haline getirebilirsiniz. Sandalye gibi diğer mobilyalarınıza da minder ve bol bol yastık eklemeyi unutmayın. 

7. Depolama İçin Bir Yer Belirleyin

Özellikle zorlu hava koşullarında kullandığınız minder ve yastıkları içeri taşımak sizi zorlayabilir. Bunun için kendinize bir depolama alanı yaratabilirsiniz. Bu; balkondaki sedirin altı da olabilir, bir dolap da olabilir… Özellikle bahçe ve balkon mobilyalarında bu tarz depolama çözümü olan banklar bulmanız oldukça kolay.

8. Yerden Isıtma Yaptırın

Eğer kış aylarında balkon kullanımı sizin için bir vazgeçilmezse, yerden ısıtma yaptırmayı düşünebilirsiniz. Balkonunuzu açık olarak kullansanız bile yerden ısıtma burada uzun süre keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Üstelik çok büyük bir balkonunuz yoksa maliyeti de düşük olacaktır.

9. Kış Bitkileri Yetiştirin

Rengarenk yaz bitkilerinin tamamı gittikten sonra kış aylarında balkon, pek davetkar görünmeyebilir. Hayatı geri getirmek için balkon alanınızı kış dostu bitkilerle süsleyin. Çuha çiçeği, kış yasemini, kardelen ve herdem yeşil bitkiler her balkona güzel bir hava getirecektir.

10. Balkonunuzu Koruyun ve Bakım Yapın

Düzenli olarak temiz ve bakımlı tutarsanız kış aylarında balkon kullanmanın keyfine varabilirsiniz. Dış mekan mobilyalarınıza, bitkilerinize ve balkonun kendisine zarar verebileceğinden kar ve buz birikmesine izin vermeyin. Balkonunuzu nispeten kuru tutmak, kullanmak istediğinizde çok daha az hazırlık yapmanızı gerektirecektir.

Bunları Da Yapabilirsiniz!

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir