Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

yazar Beyaz Kedili Ev

İster küçük bir misafir tuvaleti, ister her gün kullandığınız banyonuz olsun; düşük metrekareli banyolar da çok daha çekici ve verimli hale getirebilir. Bunun için sadece bazı stratejik stil ipuçlarına ihtiyacınız var. Sınırlı bir alanın sizi geniş yaşamaktan alıkoymasına izin vermeyin! Bu nedenle, küçük banyo dekorasyonu hakkındaki fikirlerimizi paylaşarak sizlere yön vermeye çalışacağız.

Büyük banyolar, çoğumuzun sadece hayal edebileceği bir lükstür. Odanın ortasında bağımsız bir küvet, çift lavabo, elektrikli bir şömine ve rahat bir oturma alanı herkesin istek listesinde var. İyi bir planlamayla kompakt banyoların da bir o kadar muhteşem ve görkemli olabileceğini düşünüyoruz!

Küçük bir banyonuzun olmasının en büyük avantajı ise masraflarının düşük olacağı gerçeğidir. Büyük bir banyo için satın alamayacağınız pahalı seramikleri, duvar kağıtlarını ve diğer öne çıkan parçaları burası için almanız bütçenizi çok fazla yormayacaktır. Dolayısıyla banyonuzu tasarlarken daha özgür ve özgün olma şansınızı iyi kullanın 🙂

Kayar Kapı Kullanın

Açıldığında banyonuzun içinde ya da koridorunuzda yer kaplayan klasik bir kapı yerine, her zaman duvara paralel duran bir kapı seçin. Eğer banyonuzu yaptırırken duvarları kırma imkanınız varsa, bu kayar kapıyı duvarın içine girecek şekilde tam bir sürgü kapı olarak yaptırabilirsiniz. Ancak böyle bir şansınız yoksa, raylar yardımıyla kayabilen ve duvarın önüne monte edilen kapıları ya da katlanır paravan kapıları tercih edebilirsiniz. Kayar bir kapı, küçük odalarda çok fazla kullanılabilir alan tasarrufu sağlar.

Bağımsız ve Küçük Lavabolar Kullanın

Piyasada bulunan standart dolaplı lavabolar yerine, duvara asılan veya ayaklı eski tip lavaboları kullanmaktan çekinmeyin. Üstelik bu lavaboların artık çok şık modellerini de bulmak mümkün. Lavabonuzu seçmeden önce sıkı bir piyasa araştırması yapıp banyo alanınız ve tarzınız için en doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

Büyük Aynalar Kullanın

Aynalar, makyajınıza rötuş yapmaktan daha fazla yarar sağlar: Işık, yansıtıcı yüzeylerden yansır ve odaların daha büyük görünmesine yardımcı olur. Yani sadece minik bir aynaya sığabilseniz bile küçük banyo dekorasyonu yaparken büyük parçalar kullanmaktan korkmayın. Büyük aynalar ya da bir duvarın tamamen ayna ile kaplanması daha geniş bir alan yanılsamasını yaratır. 

Yükseklik Algısıyla Oynayın

Küçük banyo dekorasyonu yaparken koyu bir tavan rengini deneyebilirsiniz. Dramatik gölge, gözü yukarı doğru çekerek banyonuzun yüksekliğini artırmaya yardımcı olur. Yüksekliği uzatmak için duvarın alt kısmında daha güçlü bir renk kullanmak da benzer bir optik bir yanılsama yaratabilir. Gözü daha koyu bir boya gölgesiyle aşağı indirerek, duvarın üst kısmında bir mesafe yaratmış olursunuz. Duvar tek renk olduğunda, odanın derinliği o kadar fazla olmazdı. Bu akıllıca, ancak basit boyama numarası, küçük bir alanı olduğundan daha büyük göstermenin harika bir yoludur!

Depolamayı Açık Düşünün

Yüzer raflar, odanın daha büyük görünmesini sağlarken stilinizi tamamlayıcı aksesuarlar ve banyo ihtiyaçları için depolama alanı sağlar. Bunun için sabit rafları kullanabilir ya da seyyar rafları, merdivenleri kullanabilirsiniz.

Nişlerden Faydalanın

Küçük banyo, küçük duş alanı demek. Dolayısıyla duş alanınızın daha ferah görünmesi için banyo ürünleriniz için ayrıca aksesuar almak yerine, onları nişlerin içine yerleştirin. Eğer banyonuzun içinde uygun yerler varsa bu nişleri ve yerleşik rafları kullanarak havluları ve diğer ürünlerinizi de alan kaplamadan muhafaza edebilirsiniz. Bu nişlerin dağınık görünmesini istemiyorsanız; sepetler kullanabilir ya da kumaş ve perdelerde örterek kapatabilirsiniz.

Sanatın Gücünü Kullanın

Hiçbir yer, bir sanat eseri için çok küçük değildir. Aslında, bazen küçük alanlar, tarzınızı göstermeniz gereken tek yer dikey alan olduğundan, duvarlarda bir şeyleri sergilemek için mükemmel yerlerdir. Eklektik sanat eserleriyle dolu bir galeri duvarı, küçük banyo dekorasyonuna renk ve kişilik katar. Üstelik fazladan bir alan gerektirmez. 

İddialı Olun

Yazımızın en başında da bahsettiğimiz gibi küçük banyo dekorasyonunun en büyük avantajı maliyetinin düşük olması. Dolayısıyla istediğiniz tarzı abartmaktan veya pahalı dekorasyon fikirlerini denemekten korkmayın. Küçük bir odaya değil de ilginç, şık, görkemli bir mekana girdiğiniz hissine kapılmak için iddialı duvar kağıtları kullanabilir, parlak renklerden faydalanabilir veya dikkat çekici aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Bu şekilde dekore ettiğiniz banyonun ilk bırakacağı intiba asla küçük olması olmayacaktır.

Bunları Da Yapabilirsiniz!

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir