Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir

yazar Beyaz Kedili Ev

Hepimiz yüksek tavanlı ve devasa pencerelerden tonlarca doğal ışık alan geniş bir mutfak hayal ediyoruz. Ancak gerçekte, çoğumuz küçük mutfaklar ile idare etmek durumunda kalıyoruz. Aslında, doğru küçük alan çözümleri ve şık tasarım fikirleriyle, alanınızın boyutu ve şekli gerçekten önemli değil. 

Mutfağınızda geniş tezgah, sonsuz saklama alanı ve ekstra büyük buzdolabı olmasa bile, stilden ödün vermenize gerek yok. Daha azıyla daha fazlasını yapabileceğinizi kanıtlayan bu küçük mutfak fikirleriyle alanınızı maksimize edebilirsiniz. Sıfırdan başlamak ya da sadece mevcut alanınızı yenilemek istiyorsanız, bunları bir denemek isteyeceksiniz!

1. Etkili Bir Planlama Yapın

Eğer mutfağınızı sıfırdan tasarlayacaksanız tüm planını ve akışını yeniden düşünmeniz gerekebilir. Mutfak tasarımcıları ve mimarlar, genellikle denenmiş ve doğrulanmış beş mutfak düzeni üzerinde dururlar. Bunlar; tek duvarda mutfak, koridor mutfak, L şeklinde mutfak, çift L şeklinde mutfak ve U şeklinde mutfaktır. Küçük mutfağınızın ölçülerine ve şekline göre bu planlamalardan hangisinin size daha iyi uyacağına karar vermelisiniz.

2. Yenilikçi Olun

Depolama, küçük mutfaklar için en temel sorunlardan biridir. Mutfağınızı planlamadan önce, özellikle dolap içlerinin düzeni ile alakalı daha etkili çözümleri araştırmalısınız. Sadece raf ve çekmecelerden oluşan klasik bir mutfak sizin için yeterli olmayacaktır.

3. Üst Dolapları Çıkarın

Küçük mutfaklarda depolama sorunu her ne kadar önem kazansa da eğer mutfak eşyalarınızı koyabileceğiniz ekstra bir alanınız veya dolabınız varsa, tezgah üstü dolapları çıkarın. Bu alanınızı kesinlikle daha geniş gösterecektir. Üst dolaplardan tamamen vazgeçemiyorsanız açık raf sistemlerini deneyin!

4. Kullanışlı Bir Lavabo Seçin

Yetersiz tezgah alanı da küçük mutfaklar için temel sorunlardan bir diğeridir. Tezgah alanından sizi en çok tasarruf ettirecek şey ise lavabonuzdur. Lavaboyu mümkün olduğunca küçük seçmek bir çözüm. Bir tarafında kesme tahtası bulunan çift lavaboları kullanmanız da çalışmanızı kolaylaştıracak ve tezgah alanından feragat etmenizi önleyecektir. Derin lavabolar kullanmak ise tezgah üstünde birikebilecek bulaşıkları ve dağınıklığı gizlemenin bir diğer püf noktasıdır. 

5. Aydınlatmaya Önem Verin

Küçük alanlar için özellikle doğal aydınlatma oldukça önemlidir. Mutfağınızda bir pencere varsa, lavaboyu önüne yerleştirmeye çalışın. Çünkü en çok vakit geçirdiğimiz yer lavabo ve çevresidir. Eğer doğal bir aydınlatmanız yoksa apliklerle veya tavan aydınlatmalarıyla da aynı verimi alabilirsiniz. Bu aydınlatmaların dikkat çekici olmaları, alanı küçük mutfak hissinden çıkarıp bir mekan, oda hissine kavuşturacaktır. Aynı şekilde dolap içlerinde veya üst dolap/raf altlarında kullanacağınız led ışıklar da aydınlık hissini yaratacaktır.

6. Ankastre Ürünler Kullanmaya Çalışın

Buzdolabı, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarınızı mümkünse dolap kapakları ile gizleyebilirsiniz. Bu tür ürünler küçük mutfaklarda dağınık ve karışık bir görünüme yol açar. Mümkün olduğunca her yerde aynı malzemeyi görmek daha sakin bir hissiyat verecektir.

7. Fazladan Tezgah Alanı Yaratmaya Çalışın

Eğer yemek yapmayı seviyorsanız, küçük bir mutfakta sizi üzen ilk şeylerden biri yetersiz çalışma alanının olmasıdır. Ada mutfaklar bu sorun için en etkili çözümlerden biridir. Özellikle açık mutfaklarda ada yaratmanın mutlaka bir yolunu bulabilirsiniz. Bu adanın illa ki geniş, dolaplı ve sabit olması gerekmiyor. Raflı ve tekerlekli seyyar adalarla hem tezgah ihtiyacınızı hem de masa ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tam anlamıyla bir ada değilse de örneğin açık mutfağınızın önünde yer alan koltuğunuzun arkasına koyacağınız dresuar ya da konsolu tezgah gibi kullanabilirsiniz. 

8. Renk ve Malzemeleri Dikkatli Seçin

Genel bir anlayış olarak açık renkler kullanmak, mutfağınızı daha ferah gösterecektir. Lake gibi parlak yüzeyli dolaplar ve parlak seramikler de yansıma etkisinden dolayı aynı etkiyi verecektir. Daha sakin bir görünüm için olabildiğince az detaylı ve mümkünse düz dolap kapakları kullanmalısınız. Duvar rengi ile dolap rengini aynı yapmak da etkili ama küçük bir ipucu!

9. Sıra Dışı Olmaktan Çekinmeyin

Küçük alanların en avantajlı yanı, size istediğiniz gibi tasarlama özgürlüğü vermesidir. Çünkü hem maliyeti çok fazla düşünmek zorunda kalmazsınız hem de küçük alanda tutarlı bir tasarım yapmak daha kolaydır. Renklerde ve objelerde ne kadar cesur olursanız, küçük mutfağınıza o kadar karakter katmış olursunuz. Bu da hem sizi motive eder hem de artık orayı sadece “küçük bir mutfak” olma izleniminden uzaklaştırır.

10. Masa Tercihinizi Önceden Planlayın

Mutfak planlaması yaparken, ihtiyaçlarınızı en başta belirlemeniz oldukça önemlidir. Mutfağınızda ailece yemek yemek için mi bir masaya ihtiyacınız var yoksa sadece hızlı bir kahvaltı ve kahve molaları için mi? İhtiyaçlarınıza göre duvara sabitlenen, katlanır bir masa seçebilirsiniz. Hiç masa kullanmayıp tezgahınıza, adanıza entegre bir bar alanı ile de yetinebilirsiniz. 

Bunları Da Yapabilirsiniz!

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir