Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri

yazar Beyaz Kedili Ev

Küçük salon dekorasyonu için en kolay yollardan biri, odayı sıcak ve davetkar tutmak için yumuşak, pastel tonlar kullanmaktır. Ancak, akıllı mobilya yerleştirme ve renkleri düzenlemenin yanı sıra odanızı gerçekte olduğundan daha büyük hissettirecek bir dizi tasarım hilesi var.

Diğer küçük alanlı odalarda da bahsettiğimiz gibi burada da aynı temel fikirden yola çıkmalıyız. Odaya giren birinde “küçük salon”dan ziyade, pozitif başka izlenimler uyandırmayı amaçlamalıyız. Siz de küçük salon dekorasyonu fikirleri arıyorsanız, odanızın potansiyelini ortaya çıkarmak için özetlediğimiz fikirlerimizden ilham alabilirsiniz.

1. Aydınlatmaya Önem Verin

Küçük bir odanın karanlık olması, daha sıkışık bir his yaratacaktır. Doğal ışıktan mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın. Doğal ışığın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız aplik veya sarkıtlardan yardım alın. Yerden tasarruf etmek adına lambader düşüneceğiniz son çözüm olmalıdır. Yan sehpaların, dresuarların üzerine abajur koymayı da deneyebilirsiniz.

2. Büyük Bir Halı Kullanın

Cesur bir desende bile olsa daha büyük bir halı seçmek, küçük salonları daha büyük hissettiren bir püf noktasıdır. Çünkü büyük boy bir halı, zemini görsel olarak ayırmaz. Bu aynı zamanda alanı sabitlemeye yardımcı olabilir ve odanın geri kalanını tasarlamanız için size iyi bir temel parça sağlayabilir. 

3. Mobilyaları Duvara Dayamayın

Tüm mobilyalarınızı duvarlara doğru itme dürtüsüne direnin. Mobilyaların arkasında boşluk yaratırsanız, odanın olduğundan daha geniş görünmesini sağlar.

4. Sehpa Yerine Puf ve Tabureler Kullanın

Alanınızı daha iyi kullanmak için geleneksel bir sehpa yerine puf veya tabure kullanın. Çiçekleri ve kitapları koymak için dekoratif bir tepsi ile doldurabilir veya ekstra oturma yeri olarak kullanabilirsiniz. Hatta dinlenmek istediğinizde ayak uzatma yeri olarak bile kullanabilirsiniz.

5. Aynalardan Yardım Alın

Aynalar, her küçük odanın çok daha büyük görünmesine yardımcı olur. Sadece daha fazla ayna ekleyerek anında alan yanılsamasını yaratabilirsiniz. Daha da iyisi, tüm duvarı kaplamak için çok büyük bir aynayı tercih edin. Ayna, ışığı ve tabii ki iç dekoru yansıtarak mekan yanılsamasını yaratarak iç mekanınızı ikiye katlayacaktır. Genel etkiye yardımcı olmak için renk paletini açık tutmaya çalışın.

6. Stor Perde Kullanın

Geleneksel uzun perdeleri kaldırıp bunun yerine stor veya jaluzi kullanın. Pencerelerin her iki yanındaki boş alan, havadar bir salon yanılsamasını yaratacaktır. Çok basit ama akıllıca bir çözüm!

7. Depolama Alanlarını Planlayın

Eğer salonunuzda girinti çıkıntı oluşturan tuhaf yerler varsa bunu raflarla değerlendirin. Duvara gömülü bu rafları duvar ile aynı renk yapabilir, alt rafı oturma alanı oluşturacak şekilde üzerinde minderlerle düzenleyebilirsiniz. Tavana bitişik, duvara monte dolapları da düşünebilirsiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken konu, bu dolapları taşıyabileceğinden fazla yüklememek. 

8. Duvarda Açık Renkler Kullanın

Açık renkler, küçük salonunuzun ferah ve davetkar hissettirmesini sağlayacaktır. Ancak sıcaklık ve samimiyet hissi için parlak beyazlardan uzak durun. Bunun yerine yeşil, gri, bej, pudra gibi açık tonlu renkleri seçin. Bu şekilde renkli bir mobilya parçasını odanın odak noktası haline getirebilirsiniz ve duvarlar size yaklaşıyormuş gibi hissettirmez.

9. Köşe Kanepe Kullanmayı Deneyin

Küçük bir salonu dekore etmeden önce, mevcut alanı en iyi şekilde nasıl optimize edeceğinizi düşünün. Minimalist, “L” şeklinde bir kanepe, küçük salonlarda oturmayı en üst düzeye çıkarmak için harika bir yoldur. Özellikle dar uzun alanlarda, odayı koridor hissinden uzaklaştıracaktır.

10. Küçük Salon Dekorasyonuna Karakter Katın

Az yer kaplayan, ancak aradığınız görünümü elde etmenize yardımcı olan stratejik mobilya ve dekorları seçin. Göstermeye değer nesneleriniz varsa, bunları açık bir rafta sergileyin. Bu fikir, zemin alanının önemli olduğu zamanlar için harikadır. Neon tabelalar, sanat eserleri, duvar objeleri asmak da gözün dikkatini dağıtmaya yardımcı olur.

Bunları Da Yapabilirsiniz!

Fikrinizi Paylaşın.

Duvar Dekorasyonu Fikirleri Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021 Dekorasyon Trendleri Küçük Mutfaklar İçin 10 Fikir